Przewaga piany nad wełną

18 marca 2017

Wełna mineralna jest najpopularniejszym sposobem na ocieplanie poddaszy, ale czy najskuteczniejszym? Porównując wartości pianki PUR oraz wełny mineralnej można dojść do wniosku, że poliuretan ma zdecydowaną przewagę, nie tylko pod względem łatwości nakładania, ale również parametrów technicznych.

 

Współczynnik przenikania ciepła pianki jest niższy niż wełny mineralnej, a co za tym idzie, aby zapewnić taką samą izolację, wystarczy cieńsza warstwa pianki niż wełny, by uzyskać takie same efekty. Dodatkowo 1m3 pianki otwartokomórkowej waży od 8-10 kilogramów, natomiast 1m3 wełny aż 10-60 kg. W przypadku poddaszy niezmiernie ważne jest, aby obciążenie elementów konstrukcyjnych było jak najmniejsze, dlatego i w tej kwestii przeważa pianka poliuretanowa.

Pianka stanowi bardzo dobrą barierę przed szkodnikami i insektami, a także wykazuje wysoką odporność na skażenia mikrobiologiczne grzybami i pleśniami. Charakteryzuje się doskonałą paroprzepuszczalnością, a gdy zostanie w jakiś sposób zamoczona, bardzo szybko wyschnie, nie zmieniając swoich właściwości. Pozwala na „oddychanie” pomieszczenia, dzięki czemu w środku nie zbiera się wilgoć. Jest to również produkt samogasnący, co oznacza, że chociaż można ją podpalić, to gaśnie samoistnie, nie pozwalając na rozprzestrzenianie ognia.

 

A co z ceną? Ocieplanie poddaszy pianą otwartokomórkową będzie tylko nieznacznie droższe, w przeliczeniu na metr sześcienny wełny o tej samej grubości. Jednak biorąc pod uwagę, że piana wymaga mniejszej grubości, ceny są porównywalne, a komfort użytkowania i właściwości ochronne – znacznie większe. Dlatego rekomendujemy ocieplanie poddaszy pianą poliuretanową jako najskuteczniejszy rodzaj izolacji termicznej.

 

Przewaga piany nad wełną – podsumowanie

 

Zarówno piana poliuretanowa, jak i wełna mineralna są materiałami powszechnie wykorzystywanymi do izolacji termicznej poddaszy. To jednak piana charakteryzuje się lepszymi właściwościami. Aby podkreślić przewagę tego materiału nad wełną, przygotowaliśmy poniższe zestawienie.

 

Porównanie piany poliuretanowej PUR i wełny mineralnej:

  • Piana posiada niższy współczynnik przewodności cieplnej, co oznacza, że mniej ciepła przepłynie przez nią, niż przez wełnę. Dla porównania wełna ma λ=0,040 W/(mK) a piana PUR λ= 0,033 W/(mK). To oznacza, że potrzebna jest cieńsza warstwa poliuretanu niż wełny, do osiągnięcia tych samych rezultatów.
  • Izolacja pianą PUR jest lżejsza od wełny. 1m3 pianki otwartokomórkowej waży od 8-10 kilogramów, natomiast 1m3 wełny aż 10-60 kg, co oznacza, że izolacja z piany PUR mniej obciąża konstrukcję.
  • Poliuretan jest paroprzepuszczalny i oddychający, natomiast wełna charakteryzuje się wysoką higroskopijnością, dlatego błędne ułożenie wełny i np. sklejenie folii paroprzepuszczalnej może spowodować skraplanie pary wodnej w instalacji.
  • Oba materiały powinny być układane przez wyspecjalizowane firmy zajmujące się izolacjami budynków. Jednak układanie wełny jest bardziej czasochłonne i trudniejsze, a przerwy montażowe i brak możliwości całkowicie szczelnego ułożenia izolatora, powodują ryzyko powstawania mostków termicznych. W przypadku piany PUR ten problem nie występuje. Materiał puchnie, powiększając swoją objętość nawet 120 razy i szczelnie wypełnia wszelkie otwory i nierówności, mogące tworzyć mostki termiczne.
  • Piana poliuretanowa może być wykorzystana na większości powierzchni budowlanych, natomiast wełny nie można układać w połaciach deskowanych, na powierzchniach uszczelnionych papą i pozbawionych wentylacji.
  • Koszt zakupu wełny i profesjonalnej instalacji może być wyższy niż średni koszt wykonania izolacji z piany poliuretanowej.